Bun venit !

Blogul părintelui arhim. Dumitru Cobzaru din partea fiilor duhovniceşti!

sâmbătă, 18 martie 1972

Biografie

Arhim. Dumitru Cobzaru
- biografie -
Părintele arhimandrit Dumitru Cobzaru s-a născut la data de 18 martie 1972, în localitatea Costuleni, judeţul Iaşi, din părinţi ortodocşi Neculai şi Ecaterina.
Şcoala generală şi treapta întâi de liceu le-a făcut în localitatea Bălan, judeţul Harghita. A absolvit Seminarul Teologic Ortodox din Cluj-Napoca în 1994, apoi a fost admis la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, unde a urmat cursurile secţiei de teologie-pastorală până în 1998, absolvind cu media 9,87 şi teza: „Monografia Mânăstirii Adormirea Maicii Domnului – Nicula”, lucrare publicată în mai multe ediţii. În anul 1998 a urmat cursurile de studii aprofundate-master, tot la Cluj, pe care le-a absolvit în anul 1999.
În vara anului 1990 a intrat ca frate la Mânăstirea “Sfântul Ioan Botezătorul” din Alba Iulia unde a fost tuns rasofor şi diacon în 24 martie şi respectiv 6 aprilie 1991. Cu data de 15 ianuarie 1992 s-a transferat la Mânăstirea “Adormirea Maicii Domnului” de la Nicula unde a fost călugărit în 30 septembrie şi hirotonit ieromonah la 1 octombrie 1992.
De-a lungul timpului pe lângă ascultările de secretar şi eclesiarh avute în Nicula, a îndeplinit diferite ascultări şi în afara ei ca de pildă: egumen la Mânăstirea “Sfânta Treime” din Soporul de Câmpie(1994), duhovnic la Mânăstirea “Sfântul Evanghelist Luca”- Dobric(1995), pedagog la Seminarul Teologic din Cluj în perioada anului şcolar 1996- 1997 şi preot militar în garnizoana Dej(1999-2000), unde a amenajat o capelă.
În perioada 1 octombrie 2000 – 8 ianuarie 2009 a fost stareţ al Mânăstirii „Adormirea Maicii Domnului” Nicula. Din 2002 până în 2008 a fost şi preşedintele Consistoriului Monahal Eparhial.
În prezent este exarh al mânăstirilor(numit la 1 mai 2008) şi slujitor al Catedralei mitropolitane din Cluj-Napoca din 8 ianuarie 2009.
Ranguri: protosinghel – 2000 şi arhimandrit – 2002.
Disticţii: Crucea patriarhală a Patriarhiei Ecumenice – 2004.
             Crucea patriarhală a Patriarhiei Române – 2011.